בראון צבי שמאות כללית והערכת נזקים 052-2431645 


במקום זה מקובל לציין את פרטי ההתקשרות לחברה (כתובת מלאה) או לחילופין ציון זכויות היוצרים באתר "זכויות היוצרים באתר שמורות לחברת "ישראלי", אין לשכפל או להעתיק..."

צור קשר לקבלת ייעוץ חינם ללא התחייבות.

ניסיוננו, המיומנות והליווי הצמוד -
מבטיחים ללקוחותינו פיצוי הולם והגון !


טלפן  052-2431645

מאמרים

שלום צארום
רח' הציונות 9/20
הוד השרון 45346
טלפון 09-7427800
נייד 052-4847800
tsaroom@bezeqint.net
13 אפריל 2012

בסוף חודש ינואר האחרון, פורסם דו"ח מבקר המשרד לביטחון פנים מר יצחק שגב, שעסק בעבודת המשטרה בתחום החקירות והטיפול בתלונות. הוא התריע על הקלות הבלתי נסבלת של סגירת תיקים, וכן סגירת תיקים ללא סמכות, וגרוע מכך, ללא בקרה מצד הממונים. דו"ח המבקר עשה כותרות במשך מספר ימים ונעלם לצערי כמו כל ידיעה אחרת.
המקרים אותם תיאר המבקר, עשויים ללמד על תקלות הרבה יותר חמורות, אשר אינן ניתנות למדידה. אלו הם אותם מקרים בהם חפים מפשע מואשמים בפשעים שלא ביצעו עקב חקירה רשלנית של הרשויות.
הנה בקצרה סיפור שהתרחש לאחרונה: הכל החל בלילה האחרון של חג החנוכה. אש פרצה במחסן של חנות הלבשה באחד הקניונים. מדובר בחנות גדולה ומצליחה, המוכרת מותגים. הכבאים שהגיעו לכבות את השריפה, מצאו כי הנזק היה מצומצם, בין היתר, עקב מערכת מתזים שעבדה ומנעה את התפשטות האש, ומערכת גילוי אש, שהתריעה אודות האירוע.

חוקר מכבי האש שבחן את המקום בבוקר, לא התרשם כנראה שמדובר באירוע יוצא דופן ולא חשד, כי מדובר בהצתה מכוונת. לכן, עזב את המקום לאחר שהבין, כי החנות מבוטחת.

עוד בטרם הספיקו הבעלים להתאושש, נכנסה חברת הביטוח לחקירה במלא עצמתה. חוקר שריפות מטעמה, שהגיע למקום באותו הבוקר, קבע כי מדובר בהצתה מכוונת שבוצעה ע"י מי שמפתחות לעסק מצויים בידו. הבעלים היו לכן החשודים העיקריים בהצתה.

אחת הראיות "שחשף" הייתה בקבוק טרפנטין שנמצא במחסן שנשרף. הוא כנראה דאג לעדכן בכך גם את חוקר מכבי האש. שלושה ימים לאחר מכן, שב חוקר השריפות של מכבי האש ובפיו בשורה – מאחר וקיים חשד להצתה, עליו לאסוף דוגמאות לבדיקת מעבדה. וכך אמנם עשה.

מעבדות המשטרה שבדקו את הדגימות הללו, מצאו באחת מהן שרידי טרפנטין. זוהי אגב, דגימה שנאספה בסמוך למקום בו מצא חוקר הביטוח את בקבוק הטרפנטין. עקב "הממצא" הזה הגיעו שוטרים לחנות, אזקו את הבעלים לעיניהם הפעורות של הקונים, והובילו אותם אזוקים בלוויית שוטרים, לאורך כל חנויות הקניון. מדובר, באנשים מן הישוב, בעלי משפחה, ללא עבר פלילי, שנאלצו לעבור "מסדר השפלה" תוצרת כחול לבן.

מרגע זה, החל מסע ייסורים של בני הזוג וילדיהם. הבנק סגר את קו האשראי, ספקים ניתקו קשר, והסביבה הפכה באחת, מרוחקת וחשדנית. הסיוט הזה הביא אותם לסף פשיטת רגל.
אף לא אחד מהחוקרים שעסקו באירוע זה,  באמת הקשיב לבני הזוג שהסבירו כי שכחו את החנוכייה כשהיא דולקת במחסן והלכו לביתם בליל האירוע. אף אחד לא בדק את טענתם כי טרפנטין משמש דרך קבע, לניקוי נעליים והסרת מדבקות מהוויטרינה של חנותם. השוטרים ניזונו מהמידע הרב שאספה חברת הביטוח וננעלו גם הם על האפשרות, כי המקום הוצת ע"י הבעלים, מבלי לבצע ככל הנראה, עבודת חקירה עצמאית ונקייה מהשפעות זרות.
וכך הוגשו כנגד הבעלים כתבי אישום בעבירה של פשע חמור.
עו"ד שנשכר לבסוף ע"י הבעלים, ולאחר שהבין לאיזו סיטואציה נקלעו, עשה עבודה יסודית, במאמץ להפריך את כל תילי התילים של החומר החקירתי, שהצביע כביכול על מניעיו של הבעלים להצית את רכושו.
השופט שדן בתיק זה, נענה לבקשת הסנגור להשהות את הדיון ולאפשר לחשודים לנהל חקירה משלהם.
בדיון שהתקיים בפרקליטות , הצליח הסנגור לשכנע את הפרקליטות לשקול מחדש את כתב האישום, תוך כדי הצגת חוות דעת שסתרה לחלוטין את חוות הדעת של חוקרי השריפות מטעם הביטוח ומכבי האש.
הייתה זו חוות דעת מקצועית שהוכיחה כי הדליקה פרצה עקב השארת חנוכייה דולקת בליל אחרון של חנוכה, במחסן עמוס בסחורה דליקה. המשימה הזו לא הייתה קלה שכן הזירה כבר לא נותרה ככזו, והחומר המקצועי נגזר מחוות הדעת והצילומים של חוקרי השריפות שניהלו את החקירות מיד לאחר האירוע, וככל הנראה לא פירשו נכונה את הממצאים.
הפרקליטות השתכנעה ומיהרה לתקן את כתב האישום והמירה אותו ברשלנות. בדיון שהתקיים מאוחר יותר, החליט גם השופט שלא להרשיע את הבעלים.
זוהי כמובן בשורה משמחת למי שהואשם בפשע חמור, אבל הנזק שנגרם לבני הזוג ומשפחתם הוא עצום. נזק נפשי וכלכלי שלא ניתן לתיקון.
עתה צאו וחישבו, כמה אנשים מן הישוב יכולים לנצח את המערכת ששגתה? מי יפצה וכיצד, את מי שעבר טראומה כזו? כמה אנשים יושבים מאחורי סורג ובריח על לא עוול בכפם? את זה קשה כמובן להעריך. אבל- אין לי ספק, שככל שגדל מספר התיקים שנסגרים כלאחר יד, כפי שהצביע המבקר, גדל גם מספר האשמות השווא.
לפרקליטות ובתי המשפט, שאמורים "לבקר" את עבודת המשטרה, ישנו תפקיד חשוב מאין כמוהו במניעת העוולות הללו.‬
צור קשר עוד היום!